Noble Andrew

Noble AndrewSir Andrew Noble, 1. Baronet KCB FRS (13 września 1831 - 22 października 1915) był szkockim fizykiem znanym ze swojej pracy nad balistyką i artylerią. Urodzony w Greenock, kształcił się w Akademii w Edynburgu i Królewskiej Akademii Wojskowej w Woolwich. Został wcielony do Royal Artillery w 1849 roku, awansowany na Captain w 1855 roku i został sekretarzem Royal Artillery Institution. Był sekretarzem komisji specjalnej rządu brytyjskiego ds. wymiany armat gładkolufowych na artylerię gwintowaną i prowadził badania na ten temat.

W 1859 został zastępcą inspektora artylerii (Assistant-Inspector of Artillery), a w 1860 członkiem Specjalnej Komisji Uzbrojenia (Ordnance Select Committee) i Komisji ds. Materiałów Wybuchowych (Committee on Explosives), pozostając w tej komisji aż do jej rozwiązania w 1880. W 1860 roku dołączył do zakładów zbrojeniowych Armstronga w Elswick, Newcastle-upon-Tyne, najpierw jako współkierownik, a od 1861 jako partner, gdzie kontynuował badania nad artylerią, w szczególności wynajdując sposoby pomiaru nacisku ciśnienia na zamek. W 1862 roku wynalazł chronoskop elektromechaniczny do pomiaru małych odstępów czasu między czujnikami zamontowanymi w dziale w celu określenia przyspieszenia pocisków przemieszczających się w dół lufy, co pozwoliło mu ocenić działanie różnych prochów i ładunków miotających.

Pracował z Sir Frederickiem Abelem nad ulepszeniem właściwości czarnego prochu, dzięki czemu spalał się wolniej, aby wytwarzać więcej gazu i bardziej stałe ciśnienie, w wyniku czego był w stanie zwiększyć prędkość wylotową z 1600 do 2100 stóp na sekundę, podczas gdy wytworzona energia wzrosła o około 75%. Praca Noble'a pomogła również Abelowi w dalszym opracowaniu nowego bezdymnego prochu, kordytu, w 1889 roku. Rozwój ten wymagał przeprojektowania zarówno dział, jak i ich mocowań, wyprodukowanych przez Armstrongs, co dało im przewagę konkurencyjną, ostatecznie pomagając firmie rozszerzyć się na przemysł stoczniowy, lokomotywy, czołgi i samoloty, aby stać się jedną z największych na świecie firm zbrojeniowych do 1914 r. Wraz z skutecznym wycofaniem się Sir Williama Armstronga z czynnej kontroli około 1890 r., podstawowa rola Noble'a zmieniła się z naukowca na biznesmena, formalnie zostając prezesem firmy w 1900 r. Noble twierdził, że wszystkie japońskie działa, które zatopiły rosyjską flotę w kluczowej bitwie pod Cuszimą w 1905 roku, zostały wyprodukowane w Elswick.

W 1870 roku, w wieku 38 lat, został doceniony za swoją pracę naukową i wybrany na członka Towarzystwa Królewskiego. W 1880 r. został odznaczony Złotym Medalem Towarzystwa (Society's Gold Medal). W 1881 r. został kawalerem Orderu Łaźni (Companion of the order of the Bath), a w 1893 r. otrzymał tytuł szlachecki. W 1896 r. pełnił funkcję Szeryfa High Sheriff) Northumberland. W 1902 r. ogłoszono, że otrzyma tytuł baroneta zgodnie z listą odznaczeń koronacyjnych opublikowaną 26 czerwca 1902 r. z okazji (później przełożonej) koronacji króla Edwarda VII, a 24 lipca 1902 r. został mianowany baronetem Ardmore i Ardardan Noble w parafii Cardross w hrabstwie Dumbarton. Zmarł 22 października 1915 (w wieku 84) w Argyll, Szkocja.

Książki i publikacje jego autorstwa: