Wetherhorn Aryeh

Wetherhorn AryehIzraelski historyk i badacz dziejów wojennomorskich, specjalizujący się w historii Marynarki Wojennej Izraela. Aryeh Wetherhorn ma bogate doświadczenie w badaniach historii marynarki wojennej. Zaczął kolekcjonować małe modele okrętów jeszcze w szkole średniej. W szczytowym momencie kolekcja liczyła ponad 6000 modeli jednostek pływających i ponad 3000 samolotów, wszystkie w skali 1:1200.

Aryeh ukończył University of Michigan w 1962 roku, uzyskując tytuł magistra historii i matematyki. Służył jako oficer rezerwy marynarki wojennej podczas wojny w Wietnamie, zdobywając medal za osiągnięcia w marynarce wojennej za pełnienie służby na USS "OKINAWA". Po odejściu z marynarki przeniósł się do Izraela i oficjalnie zmienił nazwisko z Lee Wetherhorn na Aryeh Wetherhorn. Zaczął pisać odpowiedzi na pytania zadawane przez członków Międzynarodowej Organizacji Badań Marynarki Wojennej w rubryce "Ask Infoser" kwartalnika tej organizacji "Warship International". Jego wkład w postaci kilkudziesięciu odpowiedzi zaowocował napisaniem pełnometrażowych artykułów z historii marynarki wojennej dla polskiego magazynu "Okręty Wojenne". Jego biografia znajduje się w Cambridge Biographical Centre i ukazała się w marquisowskim wydaniu "Who's Who in the World" w 1998 roku.

Książki i publikacje jego autorstwa:

Publikacja Tytuł artykułu Rok wydania
Okręty Wojenne (029) Zatopienie niszczyciela "EILAT" 1999
Okręty Wojenne (039) "DAKAR" - utracony izraelski okręt podwodny - wczesne lata służby okrętów podwodnych izraelskiej marynarki wojennej 2000
Okręty Wojenne (048) "FIDELITY" - ostatni okręt pułapka 2001
Okręty Wojenne (051) "LAFFEY" i "Chryzantemy" 2002
Okręty Wojenne (058) "Żółwie" Pook'a 2003
Okręty Wojenne (060) "ALBERT W. GRANT" - Po co są przyjaciele? - (część I) Budowanie zespołu 2003
Okręty Wojenne (061) "ALBERT W. GRANT" - Po co są przyjaciele? - (część II) W Cieśninie Surigao 2003