Simpson Edward

Simpson EdwardEdward Simpson urodził się 3 marca 1824 roku w Nowym Jorku w rodzinie aktorów Edmunda i Elizabeth (Jones) Simpson. Simpson został midshipman'em w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w lutym 1840 roku, na krótko przed swoimi szesnastymi urodzinami. Służył na wodzie do końca 1845 roku, kiedy to został członkiem pierwszej klasy kadetów, którzy mieli być szkoleni w nowej Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis w stanie Maryland.

Po ukończeniu studiów 9 lipca 1846 r. Simpson zgłosił się na pokład USS "VIXEN" i brał udział w licznych bombardowaniach podczas wojny meksykańsko-amerykańskiej .W ciągu następnych 15 lat służył na wodzie w składzie Brasil Squadron i China Squadron oraz w US Coast Survey, a także na lądzie podczas dwóch tur w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych: najpierw jako instruktor artylerii, a następnie w 1860 r. jako szef wydziału uzbrojenia i artylerii.

W maju 1861 roku, krótko po wybuchu wojny secesyjnej, Simpson przeniósł się wraz z Akademią Marynarki Wojennej do Newport w stanie Rhode Island, gdzie została przeniesiona na czas wojny. W 1862 został komendantem kadetów.W czerwcu 1863 objął dowództwo nad monitorem USS "PASSAIC". Brał udział w bombardowaniach w Charleston w Karolinie Południowej od lipca do listopada 1863 r. Od lipca do grudnia 1864 r. dowodził "ISONOMIA" w eskadrze blokującej East Gulf, a następnie służył od lutego do kwietnia 1865 jako Fleet CaptainWest Gulf Blockading Squadron i sił atakujących Mobile w Alabamie.

Po wojnie przeplatał dowództwo na lądzie i na wodzie z podróżami służbowymi, w tym misją do Europy w latach 1870–72, oraz dowództwem Naval Torpedo Station w 1873 r. I ponownie w latach 1874–1875. Od 1880 r. był odpowiedzialny za bazę marynarki wojennej w New London, Connecticut. W 1883 roku został mianowany przewodniczącym rady mającej wybrać miejsce pod rządową fabrykę broni i odbył kolejną podróż do Europy.

Został awansowany do stopnia Rear Admiral 9 lutego 1884 r. Pełnił funkcję prezesa Rady Doradczej Marynarki Wojennej (Naval Advisory Board) i prezesa Zarządu Inspekcji i Przeglądów ( Board of Inspection and Survey) aż do przejścia na emeryturę 3 marca 1886 r. Simpson zmarł w Waszyngtonie 1 grudnia 1888 roku i został pochowany na cmentarzu Cypress Hills. Na jego cześć nazwano niszczyciel USS "SIMPSON" (DD-221), który wszedł do służby 3 listopada 1920 roku. Jego syn, Edward Simpson Jr., również został kontradmirałem, a jego córka Ruth poślubiła kontradmirała Charlesa Mitchella Thomasa.

Książki i publikacje jego autorstwa: