HMS BritomartOstatnie drewniane kanonierki zaprojektowane i wybudowane dla Royal Navy. Kanonierki tego typu bazowały na zmodyfikowanym i poprawionym projekcie kanonierek typu "DAPPER".

HMS LevenDrewniane kanonierki śrubowe typu "ALGERINE" były wzorowane na typie "ALBACORE". Zostały zaprojektowane przez Surveyor Department ze szczególnym uwzględnieniem planowanego miejsca służby na obszarach o znikomym zaopatrzeniu w paliwo i prowiant. 

HMS KestrelDrewniane kanonierki śrubowe typu "CLOWN" były wzorowane na typie "CHEERFUL", jednak ze zmianami zwiększającymi autonomiczność i z powiększeniem powierzchni ożaglowania.

HMS DecoyDrewniane kanonierki śrubowe typu "CHEERFUL" należały do typu tzw. kanonierek "krymskich". Zostały zaprojektowane przez W. H. Walkera w 1855 r. 

HMS RavenDrewniane kanonierki śrubowe typu "ALBACORE" należały liczącej 98 jednostek serii okrętów typu tzw. kanonierek "krymskich", zbudowanych w celu użycia ich w czasie wojny między Imperium Rosyjskim, a Imperium Osmańskim i jego sprzymierzeńcami, tj. Wielką Brytanią, Francją i Królestwem Sardynii w latach 1853 - 1856. Zostały zaprojektowane przez W. H. Walkera i zaaprobowane do budowy 18 kwietnia 1855 r. 

HMS DapperDrewniane kanonierki śrubowe typu "DAPPER" zostały zbudowane w celu użycia ich w czasie wojny między Imperium Rosyjskim, a Imperium Osmańskim i jego sprzymierzeńcami, tj. Wielką Brytanią, Francją i Królestwem Sardynii w latach 1853 - 1856. Z tego też powodu bywają czasami nazywane kanonierkami "krymskimi". Zostały zaprojektowane przez W. H. Walkera i zaaprobowane do budowy 6 października 1854 r. 

HMS WranglerDrewnianokadłubowe kanonierki śrubowe II klasy typu "ARROW" (początkowo klasyfikowane jako okręty łącznikowe), zostały zaprojekotwane w Surveyor Department i zbudowane w stoczniach C. J. Mare & Co., Leamouth i R. & H. Green, Blackwall.

HMS GleanerKanonierki śrubowe typu "GLEANER" (nazywane niekiedy typem "PELTER") zostały zamówione w ramach tzw. "Great Armament", czyli programu rozbudowy floty niewielkich jednostek Royal Navy w trakcie wojny Imperium Rosyjskiego a Imperium Osmańskiego i jego sprzymierzeńcami, tj. Wielką Brytanią, Francją i Królestwem Sardynii w latach 1853 - 1856. Z tego też powodu bywają czasami nazywane kanonierkami "krymskimi". 

HMS TeazerKanonierka śrubowa II klasy zaprojektowana z kadłubem wykonanym z drewn. Była jedną z pierwszych kanonierek zaprojektowanych z wykorzystaniem napędu śrubowego. Została zaprojektowana przez Sir Williama Symondsa.

HMS Rifleman6-działowa kanonierka śrubowa I klasy zaprojektowana przez John'a Finchama. Miała kadłub wykonany z drewna i była jedną z pierwszych kanonierek zaprojektowanych z wykorzystaniem napędu śrubowego.