HMS WaterwitchTe okręty tak naprawdę nie stanowiły jednolitego typu. Zostały zbudowane w ramach eksperymentu, mającego zbadać zasadność projektowania okrętów pancernych rozmiarów kanonierek. Każdy z trzech okrętów należących do tej serii charakteryzował się nieco innym podejściem do projektu, jednakże ogólnie były do siebie podobne. 

HMS CurlewKanonierki typu "CURLEW" zostały zaprojektowane przez Williama White'a w 1885 r. Stanowiły kolejny etap ewolucji niewielkich okrętów artyleryjskich. W porównaniu z wcześniejszymi kanonierkami kompozytowymi (żelazno - drewnianymi) ich kadłuby były wykonane ze stali, nie miały ożaglowania, zaś na pokładzie pojawiło się uzbrojenie torpedowe. 

brakzdStocznia Miller, Ravenhill & Co., Blackwall była kolejną stocznią, w której zbudowano jedne z pierwszych kanonierek śrubowych. HMS "MINX" była kanonierką śrubową II klasy o kadłubie wykonanym z żelaza, została zaprojektowana przez Sir Williama Symonds'a. 

HMS SharpshooterKanonierka śrubowa I klasy o kadłubie wykonanym z żelaza zaprojektowana przez John'a Finchama. Była uzbrojona w 6 dział i była jedną z pierwszych kanonierek zaprojektowanych z wykorzystaniem napędu śrubowego. 

HMS MarinerKompozytowe kanonierki typu "MARINER" zostały zaprojektowane przez Nataniela Barnaby'ego w 1882 r., jako jedyne z ostatnich okrętów w Royal Navy wywodzące się z deski kreślarskiej tego konstruktora.

HMS DolphinKompozytowe kanonierki typu "DOLPHIN" zostały zaprojektowane przez Nataniela Barnaby'ego w 1881 r. Były pierwszymi kanonierkami na których od samego początku zastosowano nowoczesne gwintowane działa ładowane odtylcowo.

HMS AlgerineOstatnie kompozytowe (o mieszanej, drewniano - żelaznej konstrukcji) kanonierki wcielone do służby w Royal Navy. Wybudowane później kanonierki typów "MARINER" i "DOLPHIN", były już na tyle duże, że zostały przeklasyfikowane na slupy. 

HMS LinnetKompozytowe kanonierki śrubowe typu "LINNET" zostały zaprojektowane przez Nathaniela Barnaby'ego. Były bardzo podobne konstrukcyjnie do wcześniejszych kanonierek typu "CONDOR", różniły się szczegółami, głównie konfiguracją uzbrojenia.

HMS GriffonKanonierki typu "CONDOR" zostały zaprojektowane przez Nathaniela Barnaby'ego w 1875 r. W porównaniu do wcześniej zbudowanych kanonierek typu "ARAB" były lepiej pszystosowane do działania na otwartych wodach.

HMS ArabDwie kanonierki o mieszanej (żelazno - drewnianej), kompozytowej budowie zaprojektowane przez Nathaniela Barnaby'ego w 1873 r. i zbudowane w stoczni Robert Napier and Sons, Govan, Glasgow. 

HMS CoquetteNa typ "ARIEL" składało się dziewięć 4-działowyk kanonierek kompozytowych, zbudowanych w latach 1871 - 1873. Były pierwszymi okrętami w Royal Navy zbudowanymi metoda mieszaną (kompozytową), to znaczy z żelaznym kilem, dziobem i rufą oraz żelaznym wewnętrznym szkieletem, oraz deskowaniem i poszyciem wykonanym z drewna..

HMS ReadyTe zaprojektowane w 1871 r. przez Edwarda Reeda kanonierki były powtórzeniem projektu wcześniejszych kanonierek typu "BEACON", jednak z wykorzystaniem całkiem nowych maszyn parowych. W kanonierkach typu  "BEACON" użyto maszyn parowych zaadaptowanych z wcześniej zbudowanych okrętów.